Suspensjon av privatflygersertifikat
I april 2026 vedtok Luftfartstilsynet å oppheve (suspendere) et privatflygersertifikat (PPL(A)) midlertidig i 12 måneder. Årsaken var flyging i svært lav høyde over et område med varslet modellflyaktivitet.
Luftfartstilsynet la til grunn at piloten gjennomførte en lav overflyging uten nødvendig tillatelse til flyging under gjeldende minstehøyder. Det var publisert NOTAM om aktivitet i området, men piloten hadde ikke i tilstrekkelig grad satt seg inn i tilgjengelig luftfartsinformasjon før flygingen.
Luftfartstilsynet vurderte at flygingen innebar en vesentlig og unødvendig risiko for passasjerer, personer på bakken og annen luftfartsaktivitet. Overtredelsene ble ansett som brudd på bestemmelsene om minstehøyder og forbudet mot uaktsom flyging, og som et sikkerhetsproblem etter regelverket for sertifisering av flygere.
Etter en samlet vurdering ble pilotens sertifikat midlertidig opphevet i 12 måneder.
For å få sertifikatet gjenutstedt må piloten gjennomføre oppfriskningsopplæring ved godkjent opplæringsorganisasjon, bestå teorieksamen i utvalgte fag på PPL(A)-nivå og oppfylle kravene til fornyelse eller utstedelse av minst én gyldig rettighet.